W Alpach susza, jednakże w maju postanowiliśmy* pojechać w owiane legendami regiony - Piemont i Tessin. Mimo że teoretycznie w okolicach połowy maja powinna być tam dobra woda, rzeczywistość okazała się brutalna. Jednakże mimo permanentnego LW, podczas wyjazdu mogliśmy popływać jedne z najciekawszych rzek w tych regionach.
Rozpływanie
Dojeżdżamy do Szwajcarii i zaczyna padać. Szybkie sprawdzenie pegli - jest dobra woda na Glennerze. W sam raz na początek i do tego niesamowita, grafitowa woda.
Glenner - pierwsze miejsce z odwojem
Glenner - sztuczny próg
Dzięki opadom w okolicy, na Verzasce podskoczyła woda z 10 cms do 25 cms, więc zostajemy w Tessinie.
Breaking the Legends w Tessinie
Od następnego dnia zaczynamy "przełamywać legendy" w Tessinie. Popadało, więc jest woda na Ribo i Środkowej Verzasce. Na początek 14 metrowy wodospad/slajd, a potem już z górki :-)
Ribo Fall - Kornel
Czujny odwój na Ribo - Turek
Verzasca - Hexenritt - Łuki
Verzasca - Slajd Lucyfera - Radek
Breaking the Legends w Piemoncie
Jako że perspektyw na wodę w Tessinie brak (szybko spada), przewozimy się szybko do Piemontu. Kolejne dni schodzą nam na pływaniu na Sesii (środek, góra i gorge), Sorbie, Egua (150 ‰ spadku) i Sermenzie (środkowa, dolna i balmuccia klamm).
Egua - entry drop - Kozica
Egua - Orzech
Egua - slajd - Arbuz i Łuki
Egua - końcowy drop - Arbuz
Wieczór mamy zapełniony pracami spawalniczymi w wykonaniu Radka oraz degustacją doskonałego włoskiego wina.
Wieczorne prace spawalnicze
Końcowa katarakta na Środkowej Sesii - Turek
Sesia: Gorge - katarakta wejściowa - Kozica
Sorba slides - Radek
Rolnik na Dolnej Sermenzie
Środkowa Sermenza - pierwszy drop - Topik
Egua - Prymus
W czwartek dolatują do nas Kasia z Matyldą (wsparcie lądowe) i Słodziak z Kozim (wsparcie wodne).
Cała Polska czyta dzieciom :-)
Montowanie kajaków po podróży samolotem
Egua - Słodziak
Powrót do Tessinu
Pod koniec wyjazdu przyszedł czas na "legendarną Verzascę" - dolny odcinek będący największym klasykiem regionu Tessin. Oczywiście LW :-) Zmęczenie, mnóstwo zdjęć i duża grupa spowodowała, że 3 km odcinek zajmuje nam 5 godzin.
Verzasca - Slajd Lucyfera - Kozica
Verzasca - Kornel wpływa do Ślimaka
Verzasca - slajd w Lavertezzo - Słodziak
Verzasca - Słodziak wypływa do Ślimaka
Verzasca - Słodziak i Łuki wypływają (?) ze Ślimaka
Powrót
Na zakończenie pozostało nam pływanie czegoś po drodze do Polski. Po opowieściach na temat kanionów Lechu, zeszliśmy na górną część (Lech - Warth), tym razem w okolicach MW. Z odcinka najtrudniejsze było coś, co Niemcy nazywają hochtragen - wyjście z końca odcinka 20 minut z kajakami w górę do drogi. Stamtąd już tylko 15 godzin jazdy i o 5 rano jesteśmy w Krakowie (do Gdańska ekipa jedzie jeszcze chwilę dłużej).
Podsumowanie
Mimo niskich stanów wody w Tessinie i Piemoncie zawsze da się znaleźć coś do popływania, a odcinki są zupełnie inne niż w pozostałej części Alp - typowe steep creeking.
Statystyki wywrotolotka: w sumie 30,75 pkt. Wyniki szczegółowe i wygrani pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu :-) Najwięcej wywrotek przysporzyło Ribo: 8.5 pkt.
Spawolotek: spawarka była uruchamiana 6 razy, z czego 3 razy do jednego kajaka...
Wiosłolotek: dwa wiosła złamane, jedno wygięte.
Informacje praktyczne
Opisy rzek: przy organizacji wyjazdu przydadzą się stare przewodniki Spilkera (lata 90-te, nie należy się tylko przerażać skalą WW do WW 8 :-) oraz liczne opisy na 4-paddlers.com i www.paddeln.at. Wkrótce opisy na BystrzeWiki
Gdzie: na początek przygody z Piemontem najlepiej pojechać do doliny Valsesia - jest najlepiej opisana, a rzeki są blisko siebie.Po drodze jest jeszcze Tessin - okolice Locarno i Lago Maggiore.
Kiedy: generalnie termin na Piemont i Tessin to maj, jednakże nie ma reguły kiedy dokładnie (początek czy koniec). Woda w rzekach jest ze śniegu (w tym roku było go bardzo mało) oraz z deszczu. Przydaje się monitorowanie pegli na rivermap.ch
Noclegi: w dolinie Valsesia znajduje się fajny kemping w Balmuccia, przy ujściu Sermenzy do Sesii - przy bazie raftowej Monrosa (płaciliśmy 5 E / os.). Oczywiście można poszukać innych (np. w Campertogno) - nam się nie chciało :-)
Odległości: Kraków - Piemont (przez Niemcy i Szwajcarię), ok. 1500 km. W sumie zrobiliśmy 3700 km.
Bystrze jest akademickim klubem kajakowym. Działa od ponad 35 lat przy AGH w Krakowie. Zrzesza ludzi zainteresowanych turystyką kwalifikowaną. W ciągu ostatnich kilku lat działania klubowiczów ukierunkowane zostały na pływanie rzek górskich i freestyle kajakowy.
Działalność klubu polega przede wszystkim na promocji i rozwijaniu zainteresowania kajakarstwem. Głównie poprzez organizację szkoleń, imprez, zawodów.
Dla klubowiczów: -aby zamieścić swój post wyślij go na adres bystrze@gmail.com -redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w publikowanym tekście
Sklep kajakowy w Krakowie
Centrum Usług Specjalistycznych
Kajakowa encyklopedia
Aktywni Bloggerzy
Magdalena Chyła(Magdalena) ossoria@gmail.com
Prezes AKTK Bystrze w 2010 r. V-ce prezes d/s organizacyjnych w latach 2005- 2007. Na kajakach pływa od 2003 r. Absolwentka socjologii na AGH w Krakowie.
Robert Szymacha(Topik) topik@bystrze.org
Prezes AKTK Bystrze w 2007. r. i Szkolenowiec w 2005 r. Na kajakach pływa od 2002 r.. Absolwent informatyki na AGH oraz dumny posiadacz tytułu Doktora.
Tomasz Jakubiec(Tomanek)
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (trener pływania). W Bystrzu od 1988 roku.
Uczestnik wypraw i wyjazdów:
Do źródeł Nilu – kierownik (1993),
Colorado – kierownik (1994),
trekking dookoła USA (1998),
Himalajak w Nepalu (2003),
obchodów 25-lecia pokonania Canyonu Colca w Peru (2006),
udział w spotkaniu kajakarzy na Pothomac River,
spływ Gauley River USA (2008),
spływ Sun Kosi
Twórcy bloga
Piotr Stalmach(Mielec) stalmach.piotr@gmail.com
Szkoleniowiec AKTK Bystrze w 2008r. V-ce prezes d/s organizacyjnych na 2009r. Na kajakach pływa od 2006r. Student (wieczny) UEK w Krakowie. Prywatnie leń i obibok.
Krzysztof Łukaszuk(siedem50) krzyluka@gmail.com
Prezes AKTK Bystrze na 2009r. Na kajakach pływa od 2006r. Studiuje (od czasu do czasu) na krakowskim AGH. Prywatnie jest ponury.
Jan Capiński(Capu) jan.capinski@gmail.com
Szkoleniowiec AKTK Bystrze na 2009r. Na kajakach pływa od 2006r. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Prywatnie bywa drobnym pijaczkiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz